Jídla se zeleninovým základem - vegan varianty

TIP: vícejazyčný blog o veganství: vegan21.org

Jídla se zeleninovým základem - vegan varianty

<<

 

Plněné kapustové listy

Do libovolného množství velkých kapustových listů vložíme směs lehce povařené, osolené a namleté zeleniny s uvařeným a lehce osmaženým sojovým masem (též umletým). Zabalíme do listů a zpevníme párátkem. Pokapeme sojovou omáčkou a dáme zapéct na vymazaný plech při středně velké teplotě asi na půl hodiny.


Kedlubny s tavenýrem

Větší množství kedluben rozkrájíme na drobné kousíčky a dáme s trochou soli a prolisovaným česnekem smažit na pánev. Po několika minutách přidáme olej a asi 20 minut necháme na malém ohni dusit. Hned po odstavení posypeme nastrouhaným sojovým sýrem Tavenýr.

 

Zapečená cuketa

Potřebujeme: 500g strouhané cukety, 150-200g strouhaného marinovaného tofu (lze i cheezly nebo tavenýr), 5 lžic plnotučné sojové mouky, asi dvě lžičky soli, pepř, jednu hlavičku česneku, dvě lžíce majoránky, jednu cibuli, 150-200g rostlinného salámu, jeden hrnek hrubé mouky, půl hrnku přírodního oleje, jeden přírodní prášek do pečiva (komu nevadí, tak i běžný), strouhanku.

Postup: Nejprve na oleji osmahneme cibuli nakrájenou na kostičky. Pak orestujeme rostlinný salám a necháme jej vychladnout. Do nastrouhané cukety vmícháme sojovou i hrubou mouku, dále prášek do pečiva. Vše osolíme, ochutíme dle fantazie, přidáme majoránku, špetku pepře (dětem ne), vmícháme i prášek do pečiva. Nakonec vmícháme i osmaženou cibulku a orestovaný salám. Vše důkladně promícháme a vylijeme na pekáč vysypaný strouhankou a v předehřáté troubě pečeme asi 50 minut na 180 stupňů.

Samozřejmě že fantazii se meze nekladou - pokud nechcete, nemusíte používat prášek do pečiva, pokud máte chuť dát více cukety, není problém. Taktéž lze přidat různou jinou zeleninu - brokolici, květák, mrkev, hrášek... Jako přílohu můžeme podávat brambory, bramborovou kaši, či rýži.

 

Cuketová slaná buchta

Smícháme: více než třičtvrtě kilogramu nahrubo nastrouhané cukety, jedno marinované tofu nebo jakýkoliv rostlinný sýr, kostičky rostlinného salámu, na kostičky rozkrájenou cibuli, přírodní prášek do pečiva (nebo i běžný), špetku majoránky, pět prolisovaných stroužků česneku, lžičku soli, můžeme dát i kadeřávek nebo zelenou cibulkovou nať nasekanou na kousky, asi čtvrt kila polohrubé mouky, asi jeden decilitr slunečnicového oleje.

Smíchanou hmotu vložíme na pečicí papír do plechu s vyšším okrajem (aby nepřetekla při pečení) a dáme péct alespoň na 45 minut při 180-ti stupních.

 

Květákový nákyp s celerem a mrkvičkou

Potřebujeme: 1 květák, půl celeru, tři středně velké mrkve, 3 lžíce sojové mouky, sůl, rostlinný salámek, 200g strouhaného tofu (vyberte které vám chutná, ale můžete použít i cheezly, nebo tavenýr apod...), čtyři plné lžíce rostlinného másla, jednu šalotku (mladá cibulka) i s natí.

Postup: Mrkev, celer a květák uvaříme do poloměkka, vše rozkrájíme na stejně velké kostičky, jen cibulku na drobno. Vše smícháme, jen polovinu rostlinného sýra si necháme stranou. Dáme zapéct na vymazaný plech při 180-ti stupních na 30 minut do zlatova. Kolem dvacáté minuty plech na chvíli vyndáme z trouby a povrch nákypu posypeme zbytkem tofu/rostlinného sýra.

Záleží na vás, zda vám stačí sůl obsažená v tofu a rostl.salámku, nebo zda trochu přisolíte. Jinak s kořením opatrně, aby nepotlačilo chuť květáku.

 

Pečená dýně hokaido s polentovými tolárky

Potřebujeme: Jednu dýni hokaido, jednu až dvě cibule, instantní kukuřičnou polentu (nebo hotový polentový knedlík z obchodu), rozmarýn, sůl, případně pepř, olivový olej, sojovou omáčku, pesto nebo alespoň bazalku, čerstvou petrželku na ozdobu, asi decku sojové či ovesné smetany, ocet, petrželku.

Postup: Polentu buď  zakoupíme v obchodě ve formě polentového knedlíku, který pak nakrájený na tenčí kolečka ohřejeme nad párou do poloměkka. Nebo vezmeme instantní polentovou kaši a vmícháme ji hodně na husto do vody s rozmarýnem a solí či pepřem. Kaši vložíme na alobal, který zabalíme do tvaru salámu a necháme zcela vychladnout.

Dýni a cibuli rozkrájíme na proužky a smažíme s trochou sojové omáčky na oleji. Do sojové smetany dáme lžíci přírodního octa a smícháme s pestem nebo s bazalkou. Polentu vyjmeme z alobalu (nebo vyndáme knedlík z hrnce), nakrájíme na kolečka a na tenké vrstvě oleje smažíme do křupava.

Nakonec vše esteticky poskládáme na talíř, polijeme rostlinnou smetanou a ozdobíme čerstvou zelenou petrželkou.

<<