Za peníze

TIP: nové stránky o veganství a web ticháRadost.cz

Za peníze

<<

 

Tak nám ty peníze, přátelé, pěkně víří hlavou...A to kdepak jen manažerům Čezu, ale všem, kdo se neudrželi na útesu Robinsonova ostrova idejí, bičovaného větrem globálního kapitalismu..A že se neudržel nikdo, snad kromě jóginů, kteří díky konzumaci prány nepotřebují jíst hmotnou potravu, je bohužel stále zřejmější.

Někdo se poddal ochotně, někdo bez odporu, další s výhradami a další s marným vzdorem, někdo myšlence všetržní regulace skutečnosti přitakal systémově, jiný je zpracováván postupným omíláním, a ti poslední jsou krutě strženi proudem vnitřního bolu a bezmoci. "Ideály jsou mrtvy", parafrázoval bych Nietzscheho......Stejně jako utopický socialismus.

Takové drobné, plíživé důsledky......Vlastní otec se mi, když jsem mu na chatě naštípal dřevo, snažil vrazit do ruky pětistovku se slovy, že kdyby si na to objednal firmu, přišlo by ho to mnohem dráž...Pro jednu organizaci jsem dě
 lal poslechový pořad etnické hudby. Realizovat ho šlo jen tehdy, když udám osobní údaje a pořad mi bude zaplacen - zadarmo, jak jsem nabízel já, nikoliv. To by neprošlo registrací a účetnictvím. Účetnictví pojem "zadarmo" nezná.


Zdálo se, že ekologické organizace kromě faktické ochrany konkrétních přírodnin nesou jako jedny z mála jakýsi přežilý společenský étos...Nedávno jsem dostal pozvání  na brigádu od jedné takové, která se mi líbila dobrovolností svých aktivistů. Ale co to? Účastníci dostanou zaplaceno 100 kč za hodinu...Nu což to, peníze to jsou pěkné, kromě zanícenců možná přijde i třicet Ukrajinců /nebo ani Ukrajinci už za sto na hodinu nedělají?/, příroda bude ošetřena, a že jsme se dostali někam malinko šejdrem, toho si nikdo nevšimne..Doba je přece taková.


Ve vlaku jsem nedávno potkal léta neviděného protestantského faráře, bojovníka proti komunistickým zločinům, aktivistu, který nyní spravuje jistou farnost a chce pro povznesení lidí pořádat všelijaké akce. No paráda! zajásám, a už se hrnu se svými ideály..Ale co to? Milý farář vzápětí dodává: "myslím, že budou i nějaké peníze, takže bys to měl placené"....a pro jistotu to, než vystoupí z vlaku, ještě několikrát zopakuje. Zdá se mi, že má slova o tom, že za případnou aktivní účast nic nechci, hlasitě vyslovená, vůbec neslyšel....


Před nějakým časem jsem několik dní pobýval u kamaráda na domě, který staví v Českém Ráji a částečně pronajímá rekreantům. Pomohl jsem s dřívím, trávou, jídlo jsem měl svoje...Kamarád se mnou poté nějak přestal komunikovat.Začíná se mi vkrádat hrůzná představa, která by mě v jiných časech nikdy ani ve snu nenapadla - nečekal,kamarád, že mu za pobyt zaplatím? A další hrůza - pokud ano, na kolik jsem měl vyčíslit to štípání dřeva?


No nic. Doba je doba. Kdo nejde s námi, jde proti nám - jenomže ono není kam. Tak nashle, odcházím na tu ekobrigádu za 100 na hodinu.........Karel z Ráje

<<